Výlet v Libici nad Cidlinou

Na libický divadelní podzim, každoročně konaný v Libici nad Cidlinou, letos v sobotu 3. listopadu vyrazila malá skupinka i z našeho gymnasia. Cesta vlakem tam i zpět zabrala relativně dlouhou dobu, avšak i hovor může být výjimečná činnost.

V Libici proběhla velmi spěšná návštěva památníku Slavníkovců a pak na samotném místě konání události jsme byli již jen vřele uvítáni pořadateli, přičemž v šest hodin začínala první část představení – 45 minut poesie.

V sále se zhaslo, pouze svíčky u stolů i na pódiu poblikávaly a my jsme měli tu možnost vidět přicházet pana Jaroslava Brendla. Tento odborník v oblasti přednesu bez nejmenších potíží zvládl celou první část udržet pozornost diváků, přičemž nás taky tak vtáhl do hlubokého prožitku jím recitovaných básní, že svým pestrým výstupem i hudebním doprovodem známé pana Brendla dokonale zahájil první třetinu večera. Viktor Dyk, Jaroslav Seifert, Rudyard Kippling či Karel Hynek Mácha, to jsou jména básníků, jejichž texty zazněly ten večer a připomínaly dobu minulou a dnešní, mravy i zvyky, ale často též lásku.

Ve druhé části nás čekalo vystoupení improvizační skupiny Progresky. Pětice mladých lidí zapojila obecenstvo a pomocí jeho nápadů předváděla nejrůznější vystoupení a kousky, jak sami tvrdí, z patra. Zajímavý obrat po panu Brendlovi.

V poslední třetině na nás čekala pro mě novinka – Slam poetry. Tento novodobý styl zábavy je založený na fantasii především mladých lidí, kdy si v klidu sepíší rýmované texty na libovolně zvolený námět. Námětem zřejmě často bývá parodie, politická či historická narážka či zkrátka prostý vtip, pokud jsem to pochopil správně. Oproti původnímu záměru jednoho přednášejícího byli dva jiní mladí kluci, kteří se u mikrofonu střídali a předháněli v hlasitosti potlesku okolních diváků. Pro nás z Hradce však již trochu náročnější závěr.

Domů jsme se ve zdraví vrátili až pozdě před půlnocí, ale já osobně jsem spal jako neviňátko a se samými pěknými sny. Doufám, že ostatní to viděli stejně.

Vojtěch Andrys (4.F)

Fotografie z výpravy na Večer plný překvapení pořídila v obtížných světelných podmínkách Michaela Roubalová (6.F).

Sdílejte příspěvek