V zákulisí Divadla DRAK

Sabina Kuldová

Jistě si většina z Vás občas ráda zajde na divadelní představení. Ovšem, kolik s Vás bylo někdy v zákulisí, vidělo namáhavé zkoušky a přípravy na představení? Hádám, že jen zlomek Vašich maličkostí. Tímto článkem bych Vám ráda přiblížila zákoutí Divadla DRAK, kam oči prostého diváka nenahlédnou. Jedním z našich nejmladších herců divadelního souboru Q10 je Vítek Martinec, který se o své zážitky rád podělí i s Vámi.

1)Vítku, jak dlouho se věnuješ divadlu? Jak ses dostal do souboru Q10 do Divadla DRAK? (Kdy)

Divadlu se věnuji od svých 11-ti let, kdy jsem začal chodit do literárně-dramatického oboru pod ZUŠ Střezina. Přivedl mě k němu můj otec, za což jsem mu moc vděčný. Dlouho předtím, než jsem začal v  Q10 působit, se mi líbila její tvorba. Kolektiv mimořádně talentovaných herců. Zhruba někdy v polovině listopadu roku 2013 jsme měli v Jesličkách premiéru hry „SNY Z LESA“, ve které jsem ztvárnil postavu Lysandra. Shodou okolností se na toto představení byl podívat i Filip Huml, od kterého jsem po představení dostal pochvalu. Moc se mu líbilo, jak jsem hrál na činely. Později mě napadlo ho kontaktovat, jestli by v Q10 neměl volné místo. Měl jsem štěstí a Filip mě přijal do Q10 o Vánocích roku 2013, za což jsem mu moc vděčný. Od té doby vím, že Q10 není jen skupina talentovaných herců, ale i skvělých lidí.

2)Jaká byla tvá první společná hra s ostatními? Jak dlouho trval její nácvik?

Dalo by se říct, že má první společná hra byla V MELOUNOVÉM CUKRU, protože jsem párkrát alternoval roli ,,tygra“ za některého z kolegů. Já za svůj první velký projekt ale spíše považuji představení SORELLA MALLATA, neboli Zlosestra, které je součástí trilogie Malamadre, ve které jsem dostal možnost ztvárnit jednu z hlavních postav – Bohumila. Představení jsme zkoušeli čtyři měsíce. Od září 2014 až do ledna 2015.

3)Jak to probíhalo v zákulisí?

Výhodou bylo, že se jednotlivá představení zkoušela samostatně. U SORELLY tomu nebylo jinak. Zkoušela pospolu pouze naše čtveřice. Myslím, že hra, kterou nám Filip předložil, nás všechny očarovala. Neustále jsem mezi sebou i po zkouškách debatovali o jednotlivých situacích, které v představení jsou. Myslím, že každý na své roli pracoval i mimo zkoušky. A to je taky na scéně vidět. Samozřejmě u zkoušení každého představení přijde v některé fázi i krize. Myslím, že u nás to vzniklo mírnou přepracovanosti a také nervozitou z blížící se premiéry. V tomto období občas došlo i k ostřejším výměnám názorů, ale myslím, že to na představení mělo jenom pozitivní dopad.

4)Jak se rodiče smířili se skutečností, že z výborného hokejisty se stal herec? Jak reagovali na prvním představení?

Děkuji za lichotku. Ale rád bych to uvedl na pravou míru. Vždycky se snažím říkat vše, jak mě učí můj děda –  na rovinu. Od malička u mě převládal spíše divadelní talent než sportovní. Hokeji jsem se věnoval od 3 let. Je to sport mého srdce, který velice miluji, ale bohužel se mi v něm nikdy nepovedlo dokázat takových úspěchů, jakých dokázal třeba otec a strejda v mém věku. Ovšem i po ukončení kariéry hokeje sleduji, ať už mého bratra, hrajícího za mladší dorost HK, otce (od letoška asistent trenéra u A-týmu), nebo strejdu, který působí jako sportovní manažer Sparty Praha.

První představení si přesně nepamatuji, ale myslím, že byli příjemně překvapeni. Protože jsem konečně našel odvětví, ve kterém mi to sedí více.

5)Vzpomínáš si na nějaký konflikt, který jsi někdy zažil v zákulisí?

Samozřejmě, že jsou situace, kdy si s někým vyměníte názor třeba trochu ostřeji, ale nevzpomínám si, že bych v zákulisí zažil nějaký větší konflikt.

6)Jaký je Tvůj režisér a jak se Ti s ním spolupracuje?

Filip Huml je úžasný herec, člověk a ještě lepší režisér. Mně osobně se s ním spolupracuje výborně. Má perfektní nápady. Moc si cením toho, jak se snaží dát do představení opravdu všechno a tím nás motivuje, abychom se ještě víc snažili. Za tu krátkou dobu, kterou v Q10 jsem, mě naučil spoustu věcí, které jsou velmi užitečné, ať už na jevišti, nebo v životě. Navíc je to i výborný sportovec, takže si s ním můžu pohovořit i na toto téma. Jinak si myslím, že Filip je velká osobnost a pro mě je obrovským vzorem.

7)Jaké máš vztahy s ostatními lidmi z divadla a jak se ti s nimi spolupracuje?

Jak už jsem napsal. Myslím, že v Q10 jsou úžasní lidé.  S každým se tady spolupracuje výborně. Jsem rád, že v Q10 můžu být.  Je to soubor opravdu výborných a zkušených herců, se kterými Vás každá zkouška posouvá dopředu a obohacuje Vás.

8)Scházíte se jako herci ze souboru i při jiných příležitostech, nebo pouze při představeních?

Samozřejmě. Máme spoustu oblíbených hospůdek a kavárniček, kam chodíme odpočívat.

Jak už jsem říkal, všichni mezi sebou máme ve skupině velmi dobré vztahy. Pro mě osobně je Q10 jako druhá rodina. Myslím, že právě na těchto akcích, se vytváří kouzlo té výborné party, které se potom přenáší i na jeviště.

9)Nějaké ponaučení, či snad doporučení z očí mladistvého herce?

Myslím, že největší výhrou v životě je, teď samozřejmě opominu zdraví a štěstí, když si člověk najde branži, u které cítí, že do ní patří a může v ní v životě působit.

Určitě jsem se ponaučil o tom, že bez tvrdé práce nejsou koláče a život je příliš krátký na to, abychom se jenom flákaly a neposouvali se neustále dopředu. Jak říká můj velký oblíbenec Arnold Schwarzenegger:,,Odpočívat budeme v hrobě!“

https://blog.psjg.cz/fotos/258.jpg

Sdílejte příspěvek