Toulky Evropou 2024

Třídy 1.F a 1.G pod vedením Mgr. Blanky Žitné připravily letošní Toulky Evropou. A jako vždy to bylo velkolepé!

Nejprve si všichni studenti zvolili určitou evropskou zemi, k níž si pak připravili prezentaci. Následně sami vybrali ty nejzdařilejší projekty, jež byly prezentovány v úterý 7. května 2024.

Celou akci zahájil Marek Hoffmann (1.G), který na trubku zahrál instrumentální verzi Beethovenovy Ódy na radost (4. věta 9. symfonie), již jako evropskou hymnu používá Rada Evropy a často i Evropská unie.

Následně již všechny přítomné přivítaly moderátorky Eliška Hedvičáková (1.G) a Kateřina Luštíková (1.F), které přítomné provázely první polovinou akce. Postupně uváděly jednotlivé prezentace, hudební vystoupení i proslov ředitele školy PhDr. Ladislava Bartůšky a organizátorky Toulek Evropou Mgr. Blanky Žitné.

Ústředním programem byly tři vybrané prezentace – Max Tišer (1.F) představil Švýcarsko, Eliška Hedvičáková (1.G) Norsko a na závěr Amálie Mejstříková (1.G) společně s Lucií Hájkovou (1.F) Bulharsko. Jejich barvité líčení našlo v hojně zastoupeném publiku velmi příznivou odezvu.

Hudební část programu připravila vedoucí Hudebního klubu 1.SJG Mgr. Martina Forejtková. Členové Hudebního klubu Klára Pohnerová a Šimon Divíšek spolu s vedoucí klubu a za jejího doprovodu zazpívali francouzskou píseň Tourdion (v české verzi známou jako Batalion), Kristýna Polednová zazpívala a na kytaru zahrála Imagine Johna Lennona a v záverečné písni se spojili studenti tercií s členy Hudebního klubu 1.SJG a zapívali píseň Halleluja v pěti světových jazycích.

Druhou částí programu, návštěvníky jistě také velmi kvitovanou, byly ochutnávky pokrmů jednotlivých národů – skupinky studentů si připravily stánky věnované jednotlivým evropským zemím, a to včetně speciálních pochoutek. Tato „gastronomická exkurze“ měla také neobyčejný úspěch.

Toulky Evropou byly jako obvykle benefiční. Dobrovolné příspěvky navštěvníků celé akce byly tentokrát věnovány hradeckému útulku pro opuštěné psy.

Mgr. Jiří Aubris

Sdílejte příspěvek