Světová premiéra s José Curou a studentkami PSJG

Co může představovat vysněnou metu českého muzikanta? Účinkovat ve Smetanově síni Obecního domu v Praze? Vystupovat společně se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK či Pražským filharmonickým sborem? Koncertovat se sólisty světového formátu či pod taktovkou výjimečného dirigenta? Účastnit se světové premiéry díla světově uznávaného skladatele? To všechno najednou? Myslíte, že je to nemožné? A to zas ne. Ale pokud snad nevíte, jak na to, zeptejte studentek PSJG Kateřiny Pavlové (6.F), Michaely Roubalové (4.F) či Alžběty Medkové (2.F). Jim se to povedlo ještě v době středoškolských studií.

Světová premiéra oratoria Ecce Homo operního pěvce, dirigenta a hudebního skladatele José Cury se uskutečnila ve Smetanově síni Obecního domu v Praze 8. března 2017, druhý koncert se pak konal příštího dne. Na programu byly kromě zmíněného oratoria v první části koncertu, již José Cura sám dirigoval, ještě Gymnopédie Erika Satie a Chrámová okna Ottorina Respighiho.

Zajímavé je, že oratorium Ecce Homo vzniklo již v roce 1989, takže na pražskou světovou premiéru čekalo téměř 30 let. José Cura se ke své skladbě vrátil v roce 2016 a následně ji revidoval. K jejímu nastudování přizval dirigenta Maria de Rose, sólisty Lucii Silkenovou (soprán), Sylvu Čmugrovou (alt), Aleše Voráčka (tenor) a Jaromíra Noska (bas). Sám se ujal tenorového partu ústřední postavy oratoria, tedy Ježíše Krista, a to s takovým nasazením a tak procítěně, že publikum zcela přirozeně strhával do víru tónů své monumentální skladby.

Sólisty doprovodil Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Pražský filharmonický sbor a Královéhradecký dětský sbor Jitro, jehož členkami jsou výše zmíněné studentky naší školy. O zcela výjimečnou spolupráci tohoto sboru s José Curou se samozřejmě zasloužil v první řadě sbormistr Jitra Jiří Skopal.

Potěšitelné je i to, že naše škola měla své zastoupení i v hledišti Smetanovy síně Obecního domu. Kdo se zúčastnil, jistě cesty do Prahy nelitoval. Koncert to byl skutečně výjimečný a ovace publika nebraly konce.

Výjimečnou hudební událost zaznamenala i Česká televize. Konstatování José Cury, že Královéhradecký dětský sbor Jitro je nejlepší na světě, potěší asi každého hradeckého patriota.

Ve fotogalerii sboru Jitro lze nalézt snímky jak ze zkoušek v Hradci Králové i Praze, tak z koncertu v Obecním domě v Praze.

Mgr. Jiří Aubris

Sdílejte příspěvek