Je čtvrteční dopoledne 22. dubna 2018, a to znamená, že jsme se my, studenti druhého ročníku Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové, vydali do Prahy na exkurzi do Národního divadla. Veselý doprovod nám dělají pedagogové Dana Vejběrová, Martina Poláčková a Jiří Aubris.
Netrpělivě přešlapujeme na hlavním vlakovém nádraží v Praze a vyhlížíme poslední opozdilce. Cílem naší výpravy je budova Národního divadla, kde máme od dvanácti hodin domluvenou prohlídku.
Po cestě navštěvujeme několik dalších zajímavých míst. První ze zastávek je nedaleký pomník svatého Václava, který se nachází na stejnojmenném náměstí. Stojíme na takzvaném místě „pod ocasem“. Když se otočíte směrem zády k honosnému pomníku, vidíte přímo na budovu Národního musea. Jindy byste mohli spatřit tyčící se nádhernou novorenesanční stavbu, ale nyní je budova v přestavbě, takže vidíte pouze obrovskou budovu zahalenou v bílých pláštích.
Pokračujeme přes Václavské náměstí. Přicházíme k místu, kde stávalo v dobách národního obrození divadlo Bouda. Kvůli davům lidí se nezdržujeme na dlouho a jdeme dále přes náměstí.
Třetím zajímavým místem je budova Stavovského divadla, která zde stojí již od roku 1783. Na rozdíl od divadla Boudy existuje a funguje až dodnes. Další památkou, kterou obdivujeme, je nedaleké Karolinum.
Pospícháme Železnou ulicí, abychom se dostali na Staroměstské náměstí. Všude voní lákající pochutiny. My ale nezpomalujeme a pokračujeme dále. Po chvíli cesty přicházíme ke vchodu Klementina. Zde se nachází původně barokní univerzitní knihovna (dnes Národní knihovna) a astronomická věž. Procházíme dvorem a pokračujeme dalšími pražskými uličkami.
Příští zastávka je před Karlovým mostem. Všichni si prohlížíme pomník Karla IV., který se nachází na Křižovnickém náměstí. Nyní se už přesouváme k Národnímu divadlu.
Vítají nás dva milí hovorní pánové. Jsme rozděleni do dvou skupinek. Prohlídka začíná. Jako první navštěvujeme šatny divadla. Na zemi je položený karmínově červený koberec a stěny jsou zdobeny obřími zrcadly. Dále nás pán v šedém saku vede do sklepních prostorů, kde je vidět základní kámen. Pan průvodce nám zde vypráví o založení divadla a jeho požáru.
Teď stoupáme po nekonečných schodech vzhůru, až se objevujeme přímo v nejvyšších řadách hlediště. Usedáme na červené sedačky a posloucháme vyprávění o vybavení tohoto sálu a celého divadla.
V posledních chvílích naší prohlídky pokračujeme do sálku, který má zdobený strop. Většina obrazů má tématiku českých pověstí. Postupujeme do příchodové haly a naše prohlídka končí.
Naším posledním úkolem je dostat se zpět na hlavní vlakové nádraží a stihnout vlak, který odjíždí za hodinu.
Karolína Ullrichová (2.A)
Reportáž z exkurze do Národního divadla zveřejňujeme právě dnes jako připomínku 150. výročí položení základního kamene naší divadelní „Zlaté kapličky“ .