Klub divadelního diváka PSJG za nouzového stavu divadelní nouzí netrpí

Dalo by se očekávat, že s uzavřením divadel zbývá členům klubu jen rozhlas a případně televize. Je ovšem nezpochybnitelné, že teď není možné vyrazit za divadlem do DRAKu či Jesliček, na Libici, do Poděbrad, Pardubic či na jinou oblíbenou štaci. Stav nouze však přináší také řadu úplně nových možností.

Na prvním místě je potřeba zmínit projekt DRAK na doma, který zprostředkoval celou plejádu vynikajících inscenací alespoň online ze záznamu. Kdo viděl, určitě si našel řadu her, které bude chtít vidět živě – protože divadlo plně může promlouvat jen tváří v tvář v dialogu mezi herci a obecenstvem.

Královéhradecké divadlo DRAK, s nímž naše škola dlouhá léta spolupracuje, připravilo pro své mladší diváky ještě roztomilé a rozverné Dračtení. Nezastavil se ani Kinematograf DRAK, který mapuje historii inscenací tohoto excelentního, světově proslulého divadla. Poutavé komentáře Jiřího Vyšohlída ovšem musel doma dlící divák protentokrát oželet, ale nemůžeme mít vždy všechno.

S lektorkami divadla DRAK si naopak může nakonec připravit a sehrát své vlastní představení každý, komu nechybí aspoň kousek fantazie. Na každý pád už název projektu Divadlo doma, vypadá nadmíru lákavě. Zahrát si můžete třeba Šípkovou Růženku. A kdo ji i natočí a pošle do DRAKu video, získá dvě vstupenky na tu „dračí“ Růženku.

Klub divadelního diváka také využil projektu Divadla na Vinohradech Hrajeme i v karanténě. A to téměř denně! Projekt je zvlášť cenný pro nás mimopražské. Nejen, že se můžeme seznámit se staršími inscenacemi alespoň takto na dálku, ale nabízí se zároveň opravdu ideální příležitost najít si tu „svou“ inscenaci, za níž se později můžeme vydat do Prahy v nové divadelní sezóně. A kdo viděl třeba neuvěřitelně silného Hašlera nebo herecky i režijně výborně ztvárněnou Periférii, cestě na Vinohrady nejspíš neodolá.

Zapomenout nesmíme také na sobotní výpravy do Městského divadla Mladá Boleslav, jež divákům zpřístupňuje záznam starších inscenací. I to je pro nás mimoboleslavské ideální, protože současný repertoir z velké části známe – boleslavské divadlo pravidelně hostuje v Pardubicích a občas i v Hradci Králové.

Výčet rozličných akcí tím ani z daleka nekončí, ale ty nejzajímavější aktivity našeho klubu jsme snad zmínili. Všechno se prostě stihnout nedá (vždyť jen poslech rozhlasových her v poslední době byl časově opravdu náročný) a ostatně ne všechno, co se nabízí, musí každému vyhovovat.

V příští divadelní sezóně, doufejme, bude hrát zase prim divadlo živě a snad se nám podaří obnovit pravidelné výjezdy za tím nejlepším, co české profesionální i ochotnické divadlo nabízí a co se náš klub divadelního diváka snaží svým členům zprostředkovávat.

Mgr. Jiří Aubris

Sdílejte příspěvek